Ministerstvo školství a COVID

Zdá se, že COVID-SARS 2019 pomalu ustupuje, situace se ale nesmí podcenit. Vláda neustále zasedá a snaží se najít řešení jak postupně začít rozvolňovat. Dospěla k tomu tento týden a tady uvádí, jak by to mělo vypadat v následujících dnes, týdnech. Ze škol, školek se sice stávají testovací centra, ale pokud chceme začít normálně fungovat, musíme to akceptovat a držet za jeden provaz. Pojďme nejprve od těch nejmenších, školky  – kompletně otevřené školky jsou v Královehradeckém a Karlovarském a Plzeňském kraji. Roušky nejsou povinné a děti se nemusí testovat, jen zaměstnanci.

Od 3. května se přidávají také kraje Středočeský, Liberecký a Pardubický a Praha. V ostatních krajích zatím chodí jen předškoláci, kteří nemusí nosit roušky, ale testují se. Základní školy – děti prvního stupně už chodí do škol, kdy probíhá formou rotační výuky, tzn. jeden týden ve škole, druhý na distanční výuce.

Od 3. května se do lavic opět podívají i žáci druhých stupňů základních škol a nižší třídy gymnázií, kteří se budou testovat ale 2x týdně. Povinnost je ale ve školách nosit roušky.

U středních škol se obnovila praktická výuka. Testování je povinné. Učni budou muset chodit na praxi i nejspíše v červenci, aby dohnali praktickou výuku, která jim k jejich budoucím zaměstnáním chybí. Vyšší a vysoké školy – znovu začala praktická výuka, všech na vysoké škole, podmínkou je opět testování. Ministr školství Robert Plaga sdělil, že sice zásoby antigenních testů jsou na hranici, ale hysterie u škol není na místě, protože mají zásoby minimálně do 7. května. Jinak by byla varianta, že děti si je budou sami kupovat, než dorazí další.