Petr Kellner a jeho PPF

Petr Kellner ( 1965 – 2021) zakladatel společnosti PPF, odešel náhle ve svých 56 letech, zasáhlo to jednu etapu historie u nás. Byl po Baťovi nejvýraznější osobností českého byznysu. Ovlivnil život řadu z nás. Od bezejmenných klientů, kterým jeho firmy půjčovaly peníze, aby si mohli plnit své sny, až po své nejbližší. Kellner byl prostě byznysmen. Byl jedním z prvních „západních“ podnikatelů, který se pustil na rizikový čínský trh a dokázal tu postavit velkou finanční firmu. Kellner byl také první z českých miliardářů, který vsadil peníze na biotechnologie. Byl nepřekonatelný ve schopnosti opustit klasický způsob myšlení a přijít s nečekaným, obvykle překvapivě jednoduchým řešením…“

Miliardář a nejbohatší čech, Petr Kellner bude ve vedení PPF těžko nahraditelný, protože byl spoluzakladatelem První privatizační fond (dnes PPF), s nímž se zúčastnil kuponové privatizace. Během ní se PPF podařilo ovládnout přibližně 200 firem. Svůj byznys rozvíjel zejména v zemích střední a východní Evropy, kde patřil mezi nejvýznamnější hráče. Podle výroční zprávy společnosti za rok 2019 Kellner ovládal 98,93 procenta PPF. Odešel v době, kdy měl nedořešené strategie, počínaje spojit jeho Air Bank s bankou Moneta, po chystanou transformaci mediální skupiny CME a TV Nova, které měl PPF.

PPF vlastní Home Credit, Airbank, Moneta, O2 Czech Republic i společnost Central European Media Enterprises (CME), kam patří i TV Nova. Časopis Forbes ho zařadil do celosvětového žebříčku miliardářů a loni v dubnu mu přiřkl s 14,9 miliardy dolarů (373 miliard korun) 68. místo.