Střet zájmů Andreje Babiše

Bývalý vlastník skupiny Agrofert Holding patří mezi nejbohatší lidí v ČR, založil v roce 2011 politické hnutí ANO. V roce 2013 byl zvolen poslancem Parlamentu ČR, od ledna 2014 byl místopředsedou vlády ČR a ministrem financí, roku 2017 obhájil svůj poslanecký mandát a v prosinci byl jmenován premiérem ČR.

Společnost Agrofert získává ročně miliardy korun dotací na výrobu bionafty a představuje tak největšího příjemce podpory v tomto oboru v Česku, je Andrej Babiš obviňován ze střetu zájmů, kterým se i zabývá Evropská komise.

Stát schválil novelu zákona o střetu zájmů, která vládním činitelům zakazovala vlastnictví médií a přijímání státních dotací prostřednictvím jejich firem. Premiér Andrej Babiš následně převedl akcie svých firem do svěřenských fondů, čímž se ale problém střetu zájmů nevyřešil.

Dalším z dalších kauz je Čapí hnízdo, kdy čerpání dotace z evropských fondů bylo výhradně pro malé či středně velké podnikatele. Jednalo se o přestavbu statku na Benešovsku na konferenční centrum Čapí hnízdo v roce 2006. Jak získali dotace časem začala prověřovat policie i Evropský úřad proti podvodům (OLAF) a podle obou existují důkazy o podvodu.  Vše je neustále v šetření.  Ikdyž Městské státní zastupitelství v Praze zastavilo trestní stíhání všech obviněných, protože farma podle nich splňovala podmínky malého a středního podniku pro získání dotace.