Bělohrádek vzkazuje samoživitelkám: najděte si chlapa!

Dnešní kauzička Bělohrádek probleskla celým internetem. Bělohrádek pro magazín E15 komentoval situaci ohledně zálohovaného výživného. To umožňuje matkám dostat od státu příspěvek na dítě, i když otec platí. Jedná se totiž o klasickou fintu, kdy se pár na oko rozejde a muž má trvalé bydliště jinde. V tu chvíli má žena nárok na speciální dávku navíc. Přitom ve skutečnosti stále žijí spolu. Tuto strategii používá řada párů.

Problém s výživným od státu není jednoduchý. Většina žen dostává oprávněně a není jednoduché prokázat, že zrovna daný případ je podvod. Je to v podstatě prakticky nemožné. Na druhou není možné tuto dávku odstranit plošně. Většina z potřebných žen je na ni existenčně závislá. Kdyby těch pár tisíc nedostaly, nevyjdou s penězi na další měsíc. Představte si situaci, kdy je otci vyměřeno platit výživné ve výši směšných 2500 Kč. To tedy znamená, že kdyby i matka dala 2500 Kč, tak dítě musí přežít z 5000 Kč ? Ano, přesně takto funguje český zákon.

bělohrádek: samozivitelky najděte si chlapa
zdroj: novinky.cz

Rada, aby si ženy našly chlapa je samozřejmě brána s nadsázkou (jak pan vícepremiér později doplnil). Ale až taková nadsázka to není. Ženy, které samy finančně na výchovu nestačí, by si skutečně chlapa najít měly. Minimálně aspoň proto, aby jim přispíval na bydlení a stravu. Žít ve dvou s dětmi totiž vychází finančně daleko lépe, než žít sám s dětmi. Takže přestože byl Bělohrádek celý den vláčen, řekl v podstatě fakt. Akorát některým tento fakt nevoní. Nakonec se vícepremiér omluvil, že celou radu myslel jako vtip a nadsázku. Bohužel, malý český stále nedovede ocenit, že dobrá rada nad zlato.