Politické kauzy 2019

Rok 2019 byl extra plodný na nejrůznější kauzy české politické scény. Nemusíte moc hádat, aby jste uhodli, že nejvíc se média točí kolem vládní strany, hnutí ANO. Začneme hned zkraje roku.

Stále pokračuje kauza kolem Čapího hnízda a dalších problematický dotací holdingu Agrofert. Částka se ovšem vyšplhala na téměř půl miliardy, kdy je ve hře možnost neproplacení dotace České republice.

Hrad ovlivňuje justici – kancléř Mynář se údajně angažuje v kauzách dotýkajících se Zemanových známých. Jeho návštěvy u rozhodujících soudců lze vykládat různě. Sám Mynář nejdříve popíral návštěvy, později poupravil, že šlo o nepracovní schůzky se soudci.

Faltýnek stavitel dálnic – předseda poslaneckého klubu ANO je podezírán, že ovlivňuje výsledky šetření antimonopolního úřadu. Sám za sebe jedná se s jeho předsedou a pokouší se zvrátit rozhodnutí úřadu ve prospěch firmy Kapsch, která současně provozuje mýtný systém a ráda by v tom pokračovala i nadále.

V listopadu a prosinci graduje kauza dotací, kdy úředníci propláceli dotace firmám, které z hlediska evropského zákona nemají nárok. Vesměs se jedná o firmy holdingu Agrofert. V listopadu byla hotová auditní zpráva expertů Evropské Komise. V prosinci byla přeložena a přestože přístup k ní mělo jen pár vysoce postavených úředníků, zpráva se brzy dostala ven mezi lid. Výsledkem šetření je, že dotace byly čerpány neoprávněně. Ministryně financí okamžitě reagovala, že ČR se bude bránit všemi dostupnými prostředky a stojí si za správným rozdělením dotací.