Nekuřáci si stěžují na zákaz kouření

Do poslední chvíle se mezi lidmi pouze občas diskutovalo a vtipkovalo o nové zákazu kouření. Aktivní boj proti přijetí a následně proti vstoupení zákona v platnost vedli pouze restauratéři a spříznění politici ze sněmovny.

Zákon začal platit přesně v mezinárodní den proti kouření, 31.5. 2017. Toho dne již mají mít všechny restaurační zařízení a vybraná veřejná místa cedulku, která tento zákaz zdůrazňuje. Cedulka je samozřejmě nesmysl. O vzniku a startu tohoto zákona musí vědět snad každý. Mezi kuřáky zákon vlnu nevole nevyvolal. I proto, že v posledních letech se počet nekuřáckých hospod rychle zvyšoval. A také proto, že začíná léto a kuřáci se přemístili do venkovních zahrádek, kde kouřit mohou.

protikuřácký zákon vyvolal nevoli nekuřáků

Až přesun na zahrádky v prvních dnech vyvolal vlnu protestů od lidí sedících také venku, ale zejména od lidí, které mají kolem hospodských zahrádek své byty (nad zahrádkami nebo vedle). V horkých letních dnes se kouř totiž příliš nerozptyluje a stoupá vzhůru nebo do boku v jednom dýmu. Další věcí je zvýšený hluk v nočních hodinách, kdy kuřáci vylezájí před hospodu kouřit. A samozřejmě nesmíme zapomenout na nepořádek. Počet nedopalku cigaret před hospodami se rapidně zvýšil.

Navíc je tu další potenciální problém, který odborníci na zdraví a psychologii očekávají. Kuřáci, kteří nyní nemohou kouřit v hospodách zřejmě začnou více kouřit doma. Což je daleko horší. Hlavně pokud mají doma děti. Kouření v domácnostech s dětmi stát nijak nepotírá. Je to dovoleno. Přitom když jdete do zakouřené hospody, je to vaše volba, svobodné rozhodnutí. Ale dítě se nemůže rozhodnout, zda bude žít v zakouřeném bytě či nikoli.