Nejznámější český vězeň na svobodě

V minulém týdnu byla top zprávou v mediích propuštění známého vězně Jiřího Kajínka. Ten proslul zejména svým vychytralým útěkem z přísně střežené věznice Mírov. O propuštění rozhodla milost prezidenta republiky Miloše Zemana.

V devadesátých letech nebyla mezi lidmi taková informovanost. Neexistoval internet a další informační kanály. Zprávy jste měli z televize nebo rádia. Málokdo tehdy znal a zajímal se o kauzu vraždy, z které byl obviněn mladý zloděj a příležitostný násilník Jiří Kájinek. Tento nadprůměrně inteligentní zlodějiček se nikdy neživil příliš poctive. Měl za sebou už kratší vězení za krádeže a dokonce loupež. Dvojitá vražda byla však už za hranou. Kajínek chycen v roce 93 byl o pět let později odsouzena na základě množství nepřímých důkazů a výpovědi svědka, který útok přežil (bratr zavražděného osobního strážce). Kajínek zastřelil podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Přežil Vojtěch Pokoš, zmíněný svědek. Kajínka si na Jandu najal pražský podnikatel Antonín Vlasák (dlužil Jandovi peníze). Dle Vlasáka měl Kajínek jen zastrašit. Ten však vzal způsob strašení do vlastních rukou a podnikatele rovnou zastřelil. Kajínek se k činu nikdy nepřiznal a po celou dobu trestu se dožadoval obnovení procesu (ústavní i nejvyšší soud trest později potvrdily).

Je Kájinek skutečně vinen ?

Nutno říci, že všichni zúčastnění nejsou žádní spořádaní beránci. Každý měl nějaký škraloup. Hlavní zastřelený Janda například například podnikal v oboru výpalného. A měl policejní krytí. Kajínkův případ byl vyšetřován nestandardně což v závěrečném čtení potvrdil i soudce. V pozadí stálo několik policistů, kteří sami byly vyšetřování za styky s podsvětím. Všemu údajně veleli policisté Kronďák a Kadeřábek, který se na vydírání Vlasáka podílel a kryl skutečné vyděrače. Kronďák byl také ihned po vraždě jako první postaven mimo službu. Nebyl však nikdy odsouzen. Kadeřábek byl jmenován náměstkem policejního prezidenta. Svědek Pokoš, měl být odsouzen na 8 let za násilnou loupež. Svědčil proti Kájinkovi a dostal 2 roky. Takovýto korunní svědek rozhodně není příliš důvěryhodný a zřejmě by svědčil i proti vlastní matce, jen aby si snížil trest.
Varianta, při niž by Kajínek nebyl vrahem mluví právě o části zkorumpovaných policistů. Ti kryli vyděrače a ve chvíli, kdy se je zásahovka chystala zatknout by mohli začít mluvit. Proto je policisté (Kronďák, Kadeřábek a další) nechali sami odstranit).

Jak to bylo s Kájinkem doopravdy se asi nedovíme. Možná až budou hlavní akteři kauzy po smrti, vyjdou některá fakta najevo.