Vládní koalice opět dělá rozruh

Poslední dva týdny otřásá českou politikou aférka vládní koalice. Proti babišovsky zaměřená média bombardují veřejnost informacemi o potenciálních problémech ministra financí.

Čtyři hlavní pilíře útoků na Babiše

Nejčastěji ukazují na nepřehlednou minulost a způsob získání tak velkého majetku. Objevují se svědectví bývalých majitelů malých zemědělských společností, které Babišův Agrofert převzal, za často podivných okolností. Jeden z nich se dokonce zastřelil poté, co jej několik let po prodeji Agrofert zažaloval a chtěl zpět peníze za koupi podniku.
Další jeho kauzy se týkají korunových dluhopisů, které prodával sám sobě aby se vyhl daním. Problém zde není ani tak v dluhopisech, jež byly tehdy zcela zákonné, ale v penězích, které za ně zaplatil. Stále je nevyjasněna 1,5 miliardy Kč, které za dluhopisy utratil, a které dle daňových přiznání nemohl mít (oficiálně nemohl vydělat).
Třetím pilířem útoku je zvýšené množství peněz z dotací, které Agrofert pobírá od vstupu do vlády. Číslo se v podstatě zdvojnásobilo. Kromě zemědělských dotací se jedná například o kontroverzní dotační příspěvek 50 miliónů na farmu Čapí Hnízdo.
Poslední novinkou, o kterou se novináři opírají je kauza ovlivňování Babišových medií, hlavně portály idnes a lidovky. Údajně měl mluvit s hlavními novináři a zadávat jim politické témata k psaní. To ostatně někteří z propuštěných novinářů nepopírají.

Babiš a Zeman táhnou za jeden provaz proti Sobotkovi

Na základě všech těchto kauz, premiér Bohuslav Sobotka vyzval Babiše k odstoupení postu ministra financí. Ten odmítl s tím, že nic neudělal a „maká pro lidi“. Sobotka tak po pár zmatených pokusech na hradě (které mu velmi znepříjemnil Zeman), poslal prezidentovi k podpisu návrh na odstoupení Babiše. Komenty prezidenta již zmiňovat nebudeme, pouze nutno uvést, že k odvolání Babiše se příliš nemá a z nějakého jej ve vládě udržet chce.

Jaká je naše teorie, proč celá tato kauza vznikla ?

Je to celé o tom, že ČSSD chce srazit babišově ANO náskok na podzimní parlamentní volby. ANO je totiž strana jednoho muže a nebude-li tento muž vidět ve vládě, voliči se o tuto stranu okamžitě přestanou zajímat. Pokud by se Sobotkovi podařilo odstranit Babiše ze záře mediálního zájmu, strana přijde o nemalou část hlasů. Klidně by do podzimu mohl ztratit i polovinu voličů. Kobliháři (voliči ANO) mají krátkou paměť a do podzimu by na Babiše zapomněli. I kdyby to však nebyla pravda, ministr by odstoupit měl, protože počet kauz je neúnostný.
Na druhou stranu je tady motivace Miloše Zemana, udržet Babiše ve vládě. Je to zcela zřejmě. Je si také dobře vědom monopolního postavení Babiše ve straně ANO. Nebude Babiš, nebude ANO. A strana zatím nenavrhla a zřejmě ani nenavrhne kandidáta na prezidenta do voleb v 2018. Koho myslíte, že bude Babiš doporučovat svým 30% voličů (pokud si je udrží) ? Samozřejmě Miloše Zemana. Ten za oplátku má za úkol Babiše neodvolat aby hlasy Koblihářů dostal.